0
0
Jasenie

Náročnosť: Ľahká
Vzdialeniosť v km: 16
Výškové metre : 250
Trasy z : Dolné Horehronie
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno
baukova-3.jpg

Popis trasy

Jasenie, jedná z podhorských obcí posadených priamo pod hrebeň Nízkych Tatier. Nielen len východiskovým bodom turistom cez horskú chatu s útulňou Ďurková na Chabenec, či Zámotskú horu, ale aj lákadlom pre cyklistov a to zrovna cestných, ktorých na asfaltke čakajú tiché dlhé doliny s miernym stúpaním bez prístupu motorovej dopravy.

Vybraná cyklotrasa ku prameňu Kyslej začína v obci Jasenie, po modrej cykloznačke 2576 prechádzame mierne vľavo na koniec obce, tu sa asi po jednom kilometri držíme rovno a prejdeme na žltú cyklotrasu 8601, ktorá pokračuje asfaltovou cestou bez prístupu motorovej dopravy, čo je jej veľká výhoda. Celá cyklotrasa vedie Jasenskou dolinou, popri Jasenskom potoku až ku Baukovej hati, kde je prameň Jasenianskej kyslej. Dolina ústí priamo pod hole Nízkych Tatier preto je veľmi chladná, ale v lete sa stáva rajom pre cyklistov a ponúka zaručené osvieženie.

baukova 1
Zaujímavosti
Baukova hať má takmer sto rokov a stále funguje, je súčasťou rozsiahlej Jasenskej kaskády a patrí medzi najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie technické pamiatky Slovenska. Na potoku Jasenica nad obcou Predajná je sústava historických vodných diel, ktoré sú ale súčasťou zložitého komplexu hatí, zberných kanálov, vodojemov, nádrží a elektrární začínajúceho hlboko v dolinách Nízkych Tatier, kde hrádze zbierajú vody horských riav od roku 1903 pre úspešné železiarne v Podbrezovej. Tvrdí sa, že práve tu sa vyrábali najkvalitnejšie koľajnice v Európe. Hrončiansky komplex bol už v 18. storočí najvýznamnejším strediskom na výrobu železa v celom Rakúskom-Uhorsku. No rozmach znamenal aj to, že energia z dreva a vodných tokov už nestačila. Prichádza čas elektriny.

Najviac pozornosti púta je akumulačný vodojem Rígeľ v nadmorskej výške skoro 730 metrov nad morom, asi dvesto metrov nad elektrárňou Jasenie. Kto sa pozorne zahľadí, uvidí ju aj z hlavného ťahu medzi Banskou Bystricou a Breznom. Vodu sem privádzajú z dolín dlhé podzemné banské tunely. Ten od hate Bauková meria 8 kilometrov a má priemer 1000 milimetrov. Kľukatí sa úbočím nad dolinou. Aj tu sústava menších žľabov vedie do podzemia ďalšiu vodu z okolitých potokov. Ak je kanál preplnený, voda nimi zase vyteká. Vzhľadom na to, že na potoku Jasenica nižšie fungovali aj štyri mlyny a píla, v roku 1938 železiarne vybudovali pod elektrárňou vyrovnávaciu nádrž s objemom asi 10-tisíc kubických metrov. Zdroj:ciernediery.sk

baukova 2
Občerstvenie
Na trase nie je žiadna možnosť občerstviť sa, preto odporúčame vziať si so sebou vodou a niečo malé pod zub.

baukova 4
Stav trasy
Trasa je asfaltového povrchu s miernym tiahlym stúpaním bez prístupu motorovej dopravy. Pozor pri Baukovej hati cyklotrasa končí a pokračuje len turistický chodník, hoci v úvode stále asfaltového povrchu, neskôr prechádza skutočne do pravého horského turistického chodníka v citlivom environmentálnom prostredí so zvýšeným výskytom dravcov a šeliem Nízkotatranských lesov, preto návštevníkov prosíme o dodržiavania pravidiel a vrátení sa späť po cyklotrase do Jasenia.

 

Ďakujeme za rešpektovanie návštevného poriadku národného parku a jeho ochranného pásma a udržiavanie čistoty v prírode. Pohyb s bicyklom na území národného parku a jeho ochranného pásma je možný len po oficiálnych značených cyklotrasách. Pohybom mimo cyklotrás ohrozujete nielen seba, ale aj ostatných turistov na úzkych horských chodníkoch, zároveň narušujete citlivé životného prostredie, ohrozujete vzácne a ojedinelé druhy rastlín a živočíchov a tiež rušíte zver v jej vymedzenom priestore na život.