0
0
Horná Lehota

Náročnosť: Stredná
Vzdialeniosť v km: 26
Výškové metre : 680
Trasy z : Horná Lehota
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno
predajna_vodopady-3.jpeg

Popis trasy

Nadšenci cykloturistiky, ktorí už majú prejdené Nízke Tatry, no bažia po ďalších túrach v okolí, si prídu na svoje v obci Predajná. Cykloturistická trasa vedúca lesnými zvážnicami ponúka nádherné výhľady na celý hrebeň Nízkych Tatier z inej perspektívy ako aj na obce Dolného Horehronia.

predajna vodopady 6

Cyklotrasa začína v Hornej Lehote, odkiaľ prejdeme po žltej cyklotrase 8551 do Dolnej Lehoty, kde odbočíme vľavo a pokračujeme obecnou cestou po zelenej cyklotrase 5552 smerom do časti Lopej v obci Podbrezová, kde odporúčame zastaviť sa na legendárnu Lopejskú zmrzlinu. Odtiaľto prejdeme po hlavnej ceste na druhú stranu, mostom cez rieku Hron a pokračujeme po žltej cyklotrase 8597 dolinou Predajnianske Čelno po asfaltovej ceste s miernym stúpaním až do nášho cieľu k Predajnianskym vodopádom a Kelemenovmu tunelu.

Odtiaľto sa vraciame rovnakou trasou späť do Hornej Lehoty. 

Rázcestia cyklotrás:

žltá 8551 (3 km)

zelená 5552 (3,1 km)

žltá 8597 (6,5 km)

predajna vodopady 7

Zaujímavosti
Vodopády vznikli na potoku Čelno a boli vyhlásené za prírodnú pamiatku. Sústava vodopádov má dva toky s výškou 5 a 2,5 metra. Nad touto prírodnou krásou je do strmého svahu vysekaný tunel širový takmer takmer 4,5 metra, ktorý slúžil v minulosti na odvoz dreva konskými poťahmi. Technická pamiatka je pomenovaná po svojom autorovi Ing. Vojtechovi Kelemenovi. Kelemenov tunel bol postavaný v roku 1928 a neskôr v roku 1971 bol rozšírený na dĺžku 41 metrov. Tunelom prechádza zelená turistická značka, ktorá smeruje až na Ľubietovský Vepor.
Odtiaľto sa úsekom následne aj vraciame klesaním po žltej 5579 až do obce Podbrezová časť Lopej, prejdením mostu a križovaním cesty I. triedy prichádzame na malé námestie, kde sa napojíme na zelenú cykloatrasu 5552 vedúcu asfaltovou cestou opäť do Predajnej.

predajna vodopady 9

Občerstvenie
Na trasu si odporúčame vziať so sebou vodu a malé občerstvenie, až pri návrate cez časť Lopej je možnosť zastaviť sa v pohostinstve, či pizzerii Lopejka, kde je sú i potraviny a pekáreň. Jednoznačne však odporúčame zastaviť sa na legendárnu Lopejskú zmrzlinu v blízkosti malebného námestia.

predajna vodopady 10

Stav cyklotrasy
Cyklotrasa vedie lesnými zvážnicami, ktoré môžu byť v období ťažby alebo dažďov premočené, preto odporúčame trasu pre horské bicykle. Druhá časť trasy ale vedie po asfaltovej ceste bez prístupu motorovej dopravy. Posledná tretina cyklotrasy sa vracia cestou tretej triedy cez Lopej do Predajnej s minimálnym prejazdom motorovej doprava. Cyklotrasa bola vyznačená v roku 2020.

Ďakujeme za rešpektovanie návštevného poriadku národného parku a jeho ochranného pásma a udržiavanie čistoty v prírode. Pohyb s bicyklom na území národného parku a jeho ochranného pásma je možný len po oficiálnych značených cyklotrasách. Pohybom mimo cyklotrás ohrozujete nielen seba, ale aj ostatných turistov na úzkych horských chodníkoch, zároveň narušujete citlivé životného prostredie, ohrozujete vzácne a ojedinelé druhy rastlín a živočíchov a tiež rušíte zver v jej vymedzenom priestore na život.

 

Mapa

Vzdialeniosť v km: 26     Výškové metre : 680