0
0
Horná Lehota

Náročnosť: Ťažká
Vzdialeniosť v km: 35
Výškové metre : 1120
Trasy z : Horná Lehota
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno
dedeckova_1.jpg

Popis trasy

Jedna z najkrajších a vyhliadkových trás vedie odľahlými lesmi popod hrebene najvyšších končiarov Nízkych Tatier, preto odporúčame túto trasu pre nebojácnych cyklistov a väčšie skupiny. 

Trasa sa začína v Hornej Lehote žltou cyklotrasou 8551 smerujeme k rázcestiu, kde odbočíme vpravo a napojíme sa na zelenú cyklotrasu 5552 smer Piesok. Z časti asfaltová cyklotrasa vedie popri miestnych tajchoch hlbšie do lesa a serpentínami s miernymi stúpaním a následne klesaním prichádzeme na hlavnú cestu 1/72, kde odbočíme vpravo a pokračujeme smerom do Valaskej časť Piesok.  Pri potravinách a frime Kobok odbočíme na vedľajšiu cestu vľavo a prudkým stúpaním prichádzame nad nový závod železiarní Podbrezová, ktorý pekne obídeme. Na najbližšej križovatke odbočíme vľavo a napojíme sa na žltú cyklotrasu 8602. V tomto bode sa nachádza Hutnícky skanzen, expozícia je nová a veľmi zaujímavá, otvorená je na objednávky.

Žltou trasou prichádzame do obce Valaská, ktorej intravilánom prídeme na záver k rázcestiu do Suchej doliny pokračujeme stále žltou cyklotrasou 8602, ktorá sa neskôr spojí s cyklotrasou Zelená stuha Horehronia a spolu nám privedú k rázcestou Horné Lazy s výhľadom na mesto Brezno. 

Tu odbočíme vľavo a prudším stúpaním pokračujeme po modrej cyklotrase 2554 na horizont s krásnym výhľadom na Horehronské podolie i Nízke Tatry. Všimnite si hnedé drevené tabuľky, ktoré vás budú navigovať ku Dedečkovej chate, kde vás čaká príjemné posedie na horskej chate s reštauráciou. 

Po modrej cyklotrase pokračujeme horizontom do sedla Diel (z Dedečkovej chaty môžete prejsť do sedla Diel aj po zelenje turistickej trase, slúži ako spojnica na cyklotrasu). Tu prechádza modrá cyklotrasa krásnymi pláňami s výhľadmi na Nízke Tatry až do sedla Pohanske. 

V sedle Pohanske odbočíme vľavo a porkačujeme po hlavnej ceste dole do Mýta pod Ďumbierom po žltej cyklotras 8598, ktorá nás privedie na hlavnú križovatku. Tu odbočíme vľavo a po hlavnej ceste pokračujeme cez obec Mýta pod Ďumbierom. V záver obce sa nachádza Bikepark Mýto s reštauráciou. 

Hlavnou cestou pokračujeme až do obce Bystrá a na kruphom objazde použijeme prvý výjazd smer Tále alebo Chopok a držíme sa modrej cyklotrasy 2554 miernym stúpaním po hlavnej ceste prídeme ku rázcestiu vľavo s rampou, kde odbočíme (tesne pred križovatkou do areálu Kúrie Tále). A napojíme sa na zelenú cyklotrasu 5552, kde opäť lesnou zvážnicou pokračujeme miernym stúpaním až prídeme na rázcestie ku žltej 8551, kde odbočíme vpravo a prídeme po 1 km do obce Horná Lehota. 

Mapa

Vzdialeniosť v km: 35     Výškové metre : 1120