0
0
Horná Lehota

Náročnosť: Ťažká
Vzdialeniosť v km: 58
Výškové metre : 1450
Trasy z : Horná Lehota
Varianty trasy: Áno
Gpx na stiahnutie: Áno
zakluky_1.jpg

Popis trasy

Z e-bike požičovne Horná Lehota smeruje odporúčaný cyklookruh po málo frekventovanej ceste do Podbrezovej s dĺžkou 3,4 km. Na križovatke v Podbrezovej pri závode železiarní Podbrezová odbočíme vľavo smerom do Brezna a krátky úsek necelé 2 km prejdeme po ceste I/66. Na druhej križovatke v časti Chvatimech odbočíme vpravo už do obce Valaská, kde prejdeme mostom a držíme sa vľavo, cestou sa môžeme pozrieť na miestnu farmu Ranč Čierny Hron. Táto asfaltová cesta nás privedie do obce Hronec, kde prejdeme popri zlievarní pri ktorej stojí prvý liatinovú most z čias Uhorska. Pokračujeme stále rovno na námestie Hronec (2,5 km), tu máme možnosť zastaviť sa v miestom depe a výdajnom mieste požičovne cyklodrezín – ľahkých koľajových vozidiel s bicyklami. Taktiež sa tu nachádzajú potraviny a bankomat.
Námestie Hronec je zároveň rázcestím križujúcich sa cyklotrás, my pokračujeme mierne vľavo popri rieke čierny Hron a sledujeme zelenú značku cyklotrasy 5571 až po rázcestie Sv. Ján (2,4 km).

 

Na rázcestí Sv. Ján začína zákaz vjazdu motorovej dopravy a otvára sa skutočný raj tejto krasovej doliny. Nachádza sa tu veľký drevený prístrešok s ohniskom, kde sa odporúčame na chvíľu zastaviť a vydýchnuť. Keď sa rozhliadneme, vidíme tu i úzkorozchodnú trať Čiernohronskej železnice, po ktorej dnes jazdia cyklodreziny a zároveň nový asfaltový cyklochodník smerujúci do Čierneho Balogu. My budeme ale pokračovať po asfaltovej cyklotrase vpravo po červenej cykloznačke 013 Novohradskej cyklomagistrále do obce Sihla krásnou Kamenistou dolinou s miernym stúpaním.
Po 9,9 km prichádzame na rázcestie s turistickou trasou Rudnou magistrálou, ktoré prechádza z Ľubietovkého na Klenovksý Vepor, ale taktiež sa napojíme na Cyklookruh okolo najväčšieho sopečného kráteru Poľany. Po 1,7 km prichádzame ku tajchu Hrončok, kde sa nachádza infopanel s vyobrazením a popisom funkčnosti tajchu, ktorý v minulosti slúžil na zvýšenie prietoku Kamenistého potoka pri plavbe vyťaženého dreva.

Pokračujeme rovno stále po červenej Novohradkej cyklomagistrále, kde po 10 km prichádzame ku meandrom Kamenistého potoka, v tejto lokalite sa nachádza ďalší infopanel, ktorý Vás popíše túto vzácnu lokalitu chráneného areálu. Nasledne po 2,3 km prichádzame do drevenej dedinky Sihla, ktorá sa zaraďuje k najvyššie položeným obciam na Slovensku v nadmorskej výške 900 m. Priamo na námestí sa nachádza Bistro s nabíjacím bodom pre elektrobicykle, a v obci je tiež areál jedného z najväčších chovov polodivokého huculského koňa, kde sa môžete aj previesť na koni alebo len vychutnať čaro tohto krásneho prostredia. Ak obľubujete miestu chuť regionálnych produktov, zastavte sa i v pekárni, ktorá vyniká cesnakovými posúchmi podplameniakmi.
Z obce Sihla pokračujeme po červenej cyklotrase už po hlavnej ceste na križovatku cesty I. triedy, kde odbočíme vľavo smerom do Brezna, avšak našou zastávkou bude rázcestie Tlstý Javor (2,5 km), miesto partizánskych bojov s pamätníkom.
Odtiaľto pokračujeme po modrej cyklotrase smer Obrubovanec / Zákľuky (3 km / 3,5 km). Trasa vedie nádhernými pláňami s výhľadmi na celé Nízke Tatry, dokonca pri dobrej viditeľnosti je možné pozorovať i končiare Vysokých Tatier.
Pozor v závere pasienkov sa držíme vpravo a stále pokračujeme po modrej cyklotrase a na rázcestí Danková odbočíme vľavo a napojíme sa na žltú cyklotrasu 8584. Po prudšom klesná už asfaltovou cyklotrasou, sa na rázcestí Hronček napojíme na už známu červenú Novohradskú cyklomagistrálu, odbočíme vpravo a vraciame sa rovnakou trasou do obce Hronec, Valaská cez Chvatimech do Podbrezovej až do Hornej Lehoty.

Občerstvenie na trase:
Hronec – potraviny, pekáreň
Prírodné pramene a studničky
Sihla – bistro, pekáreň

Zaujímavosti na trase:
Hronec – prvý liatinový most z čias Uhorska
Horehronské cyklodreziny
Svätý Ján – odbočka Čiernohronskej železnice s prístreškom a ohniskom
Hrončok – tajch
Sihla – meandre Kamenistehé potoka, chránený areál
Sihla – Hucul klub, chov koní
Drábsko – Marekov dvor

Mapa

Vzdialeniosť v km: 58     Výškové metre : 1450