Skalka_6.jpg

Nad Brezniansku skalku

Náročnosť: Ľahká
Vzdialeniosť v km: 13
Výškové metre : 420
Trasy z : Brezno
Varianty trasy: Áno
Gpx na stiahnutie: Áno

Malý okruh severnou stranou Brezna vás príjemne ochladí dolinou Drakšiar a očarí výstupom na zelené pláne plné oviec, ktoré vás budú sprevádzať až k Vysielaču Skalka, týčiacom sa na samotnom vrchole. Tu sa vám ukážu výhľady na celé Horehronské podolie a štíty Nízkych Tatier od Kráľovej hole cez Ďumbier až na ich západnú stranu. Niekoľko metrov pod vrcholom vás bude čakať zaslúžena odmena v čarovnej horskej turistickej Dedečkovej chate. V blízkosti sa nachádza i prírodná rezervácia Breznianska skalka, významná lokalita najvyššie položeného duba zimného s krásnymi výhľadmi na kráľovské mesto Brezno.  Trasa sa prelína s turistickou cestou Po studničkách pána Libiča, napiť sa môžete pri viacerých studničkách.

 

 

Z Brezna trasa smeruje severne okolo prírodnej rezervácie Breznianska skalka. Napojíme sa na ňu priamo z mesta cestou 66 v smere na Červenú Skalu, 300 m od námestia odbočíme vľavo prudkým stúpaním po asfaltovej ceste popri Evanjelickom kostole (zelená turistická trasa, žltá cyklotrasa č. 8598). Trasa pokračuje dlhým stúpaním mierne vpravo, po ľavej ruke budeme mať historický starý mestský cintorín, prejdeme popri vodojeme (odkiaľ sa ukazuje prvý výhľad na celé Brezno).

Ďalej pokračujeme dolinou Drakšiar rovno asfaltovou cestou, ktorá postupne prejde na štrkovú cestu, pozor na začiatku dolinu budeme obchádzať rampu. Štrkovou cestou pokračujeme miernym stúpaním súvisle so zelenou turistickou trasou až cesta vyústi na pasienky v sedle Diel s výhľadom na Nízke Tatry.

Sedlo je na rázcestí označené navigačným stĺpikom, pokračujeme  vľavo hore po modrej cyklotrase č. 2554 smerom k Vysielaču. Tesne pod Vysielačom máme možnosť pri salašníckej kolibke odbočiť vpravo po zelenej turistickej trase popod lesík k Dedečkovej chate s možnosťou občerstviť sa.

 

 

Následne sa obe varianty stretnú na horizonte a pokračujú po modrej cyklotrase 2554 do doliny Lazná, trasa vedie lúkou a následne lesíkom vľavo, kde je potrebné zvýšiť opatrnosť pri prudkom klesaní. Prejdeme k rázcestiu Lazná, označenom navigačným stĺpkom a vľavo sa napojíme sa na žltú cyklotrasu č. 8602. Dolinou pokračujeme štrkovou cestou až prejdeme popri poľnohospodárskom družstve na rázcestie nad nemocnicou, kde po asfaltovej ceste pokračujeme vľavo ponad nemocnicu ku Kauflandu. Tu sa len spustíme na hlavnú cestu a na svetelnej križovatke odbočíme vľavo smerom na centrum.

Vzdialeniosť v km: 13     Výškové metre : 420