trak_18_sumiac.jpg

Cyklookruh Šumiac – Vaľkovňa – Zlatno

Náročnosť: Ľahká
Vzdialeniosť v km: 20
Výškové metre : 210
Trasy z : Šumiac
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno

Cyklotrasa prechádza popri prekrásnych stodolách, ktoré sú roztrúsené po celom Šumiackom chotári. Pôvodní obyvatelia nazývaní aj „stodoľare“ kedysi trávili letné mesiace práve v týchto obydliach, kde sa starali o svoje pozemky a domáce zvieratá.

Okruh začína v centre obce Šumiac, kde sa vyberiete doľava po modrej cyklotrase zvanej „Zelená stuha Horehronia“ až do Vaľkovne - časť Nová Maša, kde prejdete cez hlavnú cestu č. 66 a napojíte sa na zelenú cyklotrasu č. 5581 popri kopci Gindura. Pod vrcholom Čistého Grúňu odbočíte doľava a napojíte sa na žltú cyklotrasu č. 8592, ktorá vedie z Heľpy až na sedlo Besník. Pokračujete po tejto žltej trase popri Havraníku až do obce Zlatno. Cestou si môžete vychutnať dych berúce výhľady na zlatnianske lúky a po nich roztrúsené drevené stodoly.

Keď zídete do obce Zlatno prejdete cez železničné priecestie a napojíte sa opäť na hlavnú cestu č.66 po ktorej pokračujete až na rázcestie do obce Šumiac a Červenej skaly. Po zelenej trase č. 5576 si vychutnáte posledné náročnejšie stúpanie do Šumiacu. Túto cyklotrasu môžete ukončiť osviežením v Pohostinstve pod úbočou.

Vzdialeniosť v km: 20     Výškové metre : 210