0
0
Brezno

Náročnosť: Ťažká
Vzdialeniosť v km: 24
Výškové metre : 1050
Trasy z : Šumiac
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno
kral_hola_2.jpg

Popis trasy

Na najvyšší cyklobod na Slovensku – Kráľovu hoľu
Cyklistika na najvyšší cyklisticky prístupný bod na Slovensku i v strednej Európe je náročným cyklistickým zážitkom, odmenou však budú jedinečné výhľady, ktoré neoľutujete. Majestátna Kráľova hoľa je nazývaná i matkou štyroch riek, kvôli štyrom riekam, ktoré pod jej majestátom pramenia. Sú to Hornád, Hnilec, Čierny Váh a Hron. Táto hora je opradená mnohými legendami a ospievaná v piesňach. Bola kedysi obľúbeným poľovným revírom Mateja Korvína a preto dodnes nesie prívlastok kráľova. Od roku 1960 na jej vrchole stojí vysielač a práve vďaka nemu tu bola vybudovaná i cesta, ktorá je dnes lákadlom vysokohorských cyklistov.


Trasa začína na Šumiaci (887 m.n.m.) odkiaľ vedie zelená cyklotrasa č. 5576 náročnejším stúpaním štrkovou cestou na Predné Sedlo. Prechádzať budete aj popri peknej prírodnej Krížovej ceste na Úboči, ktorá bude po vašej ľavej strane. Prvé čarovné výhľady na Horehronské podolie sa naskytnú už po 3,8 km na Skaličke, ktorá je obľúbenou zastávkou pre dobrú spomienkovú fotografiu. Nachádza sa tu i altánok, kde si môžete posedieť, či ukryť sa v nečase. Po ďalšom kilometri sa dostanete na rázcestie Havrania, kde sa napojíte na žltú cyklotrasu č. 8591, ktorou stúpate až na Predné sedlo. Tam na vás bude čakať lokálne pivo a občerstvenie na Horskej chate pod Kráľovou hoľou. Po krátkej prestávke vás čaká 5,3 km stúpanie po asfaltovej ceste priamo do výšin Kráľovej hole ( 1946 m.n.m.). Naspäť do Šumiaca sa dostanete po tej istej cyklotrase. Cestou dole je potrebné byť pozorný, najmä v dolnej časti na štrkovom povrchu.


Kráľova hoľa je charakteristická silným nárazovým vetrom, preto nepodceňte teplé oblečenie, ktoré vás ochráni počas dlhého zjazdu. Správajte sa pri návšteve Kráľovej hole na bicykli v súlade s návštevným poriadkom Národného parku Nízke Tatry. Nepohybujte sa mimo značenej cyklotrasy a nevychádzajte s bicyklom na hrebeň za značku zákazu, ktorá je umiestnená na konci asfaltu pri vysielači.
Ak si kondične netrúfate zdolať náročný vrchol Kráľovej hole na klasickom bicykli, môžete vyskúšať jazdu e-bikom. Požičovňa sa nachádza priamo v obci Šumiac alebo v ďalších požičovniach v našom regióne.

Mapa

Vzdialeniosť v km: 24     Výškové metre : 1050