Používaním stránok prevádzkovaných horehronie.sk  súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. 

Asmolova chata

0
0
Horná Lehota
Č. trasy: 36
Náročnosť: Ťažká
Vzdialeniosť v km: 40
Výškové metre : 900
Trasy z : Horná Lehota
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno
asmolova-chata-3.jpeg

Popis trasy

Cyklotrasa smeruje do obce Jasenie, jednu z podhorských obcí posadených priamo pod hrebeň Nízkych Tatier. Nielen len východiskovým bodom turistom cez horskú chatu s útulňou Ďurková na Chabenec, či Zámotskú horu, ale aj lákadlom pre cyklistov a to zrovna cestných, ktorých na asfaltke čakajú tiché dlhé doliny s miernym stúpaním bez prístupu motorovej dopravy.

asmolova chata 8

Vybraná cyklotrasa začína v obci Horná Lehota, okdiaľ sa vyberieme po žltej cyklotrase 8551 smerom do Dolnej Lehoty. V Dolnej Lehote odbočíme vľavo a pokračujeme obecnou cestou po zelenej cyklotrase 5552 smerom do časti Lopej v obci Podbrezová, kde odporúčame zastávku na legendárnej Lopejskej zmrzline.

Z Lopeja pokračujeme vedľajšou cestou v smere do obce Predajná po modrej cyklotrase 2576, po 1 km prídeme na rázcestie pri Gudronových jamách, kde odbočíme vpravo a pokračujeme po modrej 2576 popri obci Jasenie až kým prídeme na rázcestie so žltou cyklotrasou 8600 na ktorú sa napojíme a pokračujeme až na jej koniec ku Asmolovej chate. Trasa vedie popri hotely a táborisku Lomnistá a až ku rampe, odkiaľ je zamedzený prístup pre motorovú dopravu, čo je veľká výhoda trasy. Celá cyklotrasa vedie dolinou Lomnistá, popri rovnomennej horskej riave, dolina ústí priamo pod hole Nízkych Tatier preto je veľmi chladná, ale v lete sa stáva rajom pre cyklistov a ponúka zaručené osvieženie. 

Naspäť sa vraciame po tej istej trase.

Rázcestia cyklotrás:

žltá 8551 (3,1 km)

zelená 5552 (2,8 km)

modrá 2576 (1,1 km)

modrá 2576 (4,5 km)

žltá 8600 (8,4 km)

 

asmolova chata 5
Zaujímavosti
Na trase sa nachádza niekoľko pamätníkov SNP - poľná nemocnica, či v závere cyklotrasy Asmolova chata, nazvaná podľa generála Asmola, v ktorej interiéri nájdete malé múzeum, nakoľko od novembra 1944 tu sídlil Hlavný štáb partizánov na Slovensku. Hoci je chata uzamknutá, ponúka nahliadnutie do zariadených priestorov pamätnej izby cez otvorené okenice. Otvorená čistinka s lavičkami je zároveň miestom vhodným na odpočinok.

asmolova chata 6
Občerstvenie
Na trase nie je žiadna možnosť občerstviť sa, preto odporúčame vziať si so sebou vodou a niečo malé, prípadne v úvode trasy je altánok s ohniskom vhodný pre menší piknik.

asmolova chata 4
Stav trasy
Trasa je asfaltového povrchu s miernym tiahlym stúpaním bez prístupu motorovej dopravy od rampy nachádzajúcej sa asi na štvrtom kilometri trasy z Jasenia. Pozor pri Asmolovej chate cyklotrasa končí a pokračuje len turistický chodník, hoci v úvode stále asfaltového povrchu, neskôr prechádza skutočne do pravého horského turistického chodníka v citlivom environmentálnom prostredí so zvýšeným výskytom dravcov a šeliem Nízkotatranských lesov, preto návštevníkov prosíme o dodržiavania pravidiel a vrátení sa späť po cyklotrase do Jasenia.

asmolova chata 9

Ďakujeme za rešpektovanie návštevného poriadku národného parku a jeho ochranného pásma a udržiavanie čistoty v prírode. Pohyb s bicyklom na území národného parku a jeho ochranného pásma je možný len po oficiálnych značených cyklotrasách. Pohybom mimo cyklotrás ohrozujete nielen seba, ale aj ostatných turistov na úzkych horských chodníkoch, zároveň narušujete citlivé životného prostredie, ohrozujete vzácne a ojedinelé druhy rastlín a živočíchov a tiež rušíte zver v jej vymedzenom priestore na život.

Mapa

Vzdialeniosť v km: 40     Výškové metre : 900

REGIÓN HOREHRONIE
oblastná organizácia cestovného ruchu

Klaster Horehronie

združenie cestovného ruchu


Nám. gen. M.R. Štefánika 3
977 01 Brezno

Telefón: +421 911 633 119
E-mail: info@horehronie.sk

www.slovakia.travel

Aplikácia na GPX zadarmo

movingworld.de

Aplikácia na GPX zadarmo (Android)

GPX viewer

Copyright © 2018 Všetky práva vyhradené.