predajna_vodopady-3.jpeg

Cyklookruh k Predajnianskym vodopádom

Náročnosť: Stredná
Vzdialeniosť v km: 22
Výškové metre : 640
Trasy z : Šumiac
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno

Nadšenci cykloturistiky, ktorí už majú prejdené Nízke Tatry no bažia po ďalších túrach v okolí, si prídu na svoje v obci Predajná. Cykloturistická trasa vedúca lesnými zvážnicami ponúka nádherné výhľady na celý hrebeň Nízkych Tatier z inej perspektívy ako aj na obce Dolného Horehronia.

 

predajna vodopady 6

 

Cyklotrasa začína na námesti v obci Predajná odkiaľ popri kostole a popod most prejdeme na druhú stranu ku rieke Hron. Pokračujeme stále po zelenej značke cez most a miernym stúpaním ku chatám, kde sa držíme vpravo po zelenej cykloznačke 5579 v výhľadmi na prírodné pamiatky Predajnianska slatina a Jajkovská sutina.

Na vrchole trasy sa nachádza otvorená čistinka vhodná na oddych. Ďalej trasa vedie mierne vľavo po štrkovej ceste ľahkým klesaním až na križovatku ku žltej cyklotrase 8597 s afaltovým povrchom. Odtiaľto pokračujeme vpravo miernym stúpaním po žltej cykloznačke za osviežením pri Predajnianskych vodopádoch a zastávke pri Čelnianskom – jedinom lesnom tunely v našich končinách.

Z tohto bodu sa následne vraciame klesaním po žltej 8597 až do obce Podbrezová časť Lopej, prejdením mostu a križovaním cesty I. triedy prichádzame na malé námestie, kde sa napojíme na zelenú cykloatrasu 5579 vedúcu asfaltovou cestou späť do Predajnej.

 

predajna vodopady 7

 

Zaujímavosti
Vodopády vznikli na potoku Čelno a boli vyhlásené za prírodnú pamiatku. Sústava vodopádov má dva toky s výškou 5 a 2,5 metra. Nad touto prírodnou krásou je do strmého svahu vysekaný tunel širový takmer takmer 4,5 metra, ktorý slúžil v minulosti na odvoz dreva konskými poťahmi. Technická pamiatka je pomenovaná po svojom autorovi Ing. Vojtechovi Kelemenovi. Kelemenov tunel bol postavaný v roku 1928 a neskôr v roku 1971 bol rozšírený na dĺžku 41 metrov. Tunelom prechádza zelená turistická značka, ktorá smeruje až na Ľubietovský Vepor.

 

predajna vodopady 9

 

Občerstvenie
Na trasu si odporúčame vziať so sebou vodu a malé občerstvenie, až pri návrate cez časť Lopej je možnosť zastaviť sa v pohostinstve, či pizzerii Lopejka, kde je sú i potraviny a pekáreň. Jednoznačne však odporúčame zastaviť sa na legendárnu Lopejskú zmrzlinu v blízkosti malebného námestia.

 

predajna vodopady 10

 

Stav cyklotrasy
Cyklotrasa vedie lesnými zvážnicami, ktoré môžu byť v období ťažby alebo dažďov premočené, preto odporúčame trasu pre horské bicykle. Druhá časť trasy ale vedie po asfaltovej ceste bez prístupu motorovej dopravy. Posledná tretina cyklotrasy sa vracia cestou tretej triedy cez Lopej do Predajnej s minimálnym prejazdom motorovej doprava. Cyklotrasa bola vyznačená v roku 2020.

Ďakujeme za rešpektovanie návštevného poriadku národného parku a jeho ochranného pásma a udržiavanie čistoty v prírode. Pohyb s bicyklom na území národného parku a jeho ochranného pásma je možný len po oficiálnych značených cyklotrasách. Pohybom mimo cyklotrás ohrozujete nielen seba, ale aj ostatných turistov na úzkych horských chodníkoch, zároveň narušujete citlivé životného prostredie, ohrozujete vzácne a ojedinelé druhy rastlín a živočíchov a tiež rušíte zver v jej vymedzenom priestore na život.

Vzdialeniosť v km: 22     Výškové metre : 640